seoul; den druhý [chop se foťáku, drahá, a hybaj na druhou stranu řeky]

13. října 2018 v 13:05 | Kim Lula

Tak jsem tu po trošku delší době s druhým informačním článkem o našem pobytu v Seoulu. Omlouvám se, že to tolik trvalo, ale moje pracovní a univerzitní vytíženost mi poměrně kazí plány ohledně čehokoli, co vyžaduje přespříliš používat mozek. Konečně jsem si našla chvilku času - respektive půl hodiny před tím, než se odporoučím do práce, takže budu doufat, že nic nezapomenu.Takže. Začneme hned od začátku. Vzhledem k tomu, že jsme předešlého dne zalezly do postele někdy po osmé večer, probudily jsme se někdy okolo sedmé ráno, což bylo hodinu před snídaní, kterou nám ajussi připravil. Předešlého dne jsme si u něj objednaly obyčejné lupínky s mlékem, protože ani jedna z nás není zvyklá tak brzy ráno snídat a vyhlídka smažených vajec a toastů nás upřímně trošku vyděsila. Když jsme zmerčily hromadu lupínků, kterou nám ajussi nadělil, omyl nás ledový pot tak jako tak, protože to byla leda porce pro Chansunga (…poloviční, uznávám).

Po snídani jsme si zalezly zpět do pokojíku a začaly jsme rozjímat, kam se pro dnešek asi tak vypravíme. Vzhledem k tomu, že všechno, co jsme plánovaly vidět, bylo daleko a muselo se tam metrem, popřípadě metrem s přestupem, a my první den neměly moc odvahy zkoušet se třepat přes polovinu Seoulu někam, kde hrozilo, že vylezeme kdesi u demilitarizovaného pásma, jala jsem se na mapách hledat, co se vyskyuje nejblíže. Už předešlého dne jsme si z břehu řeky všimly vysoké věže, o které jsme hned naznaly, že to bude Lotte tower. Vyrukovala jsem chytře s aplikací Kakao metro (mimochodem, nejdokonalejší hračka, kterou si do koreje můžete pořídit. A pak ještě větráček) a zjistila jsem, že k věži jsou to jen čtyři zastávky metrem a že je to i na dohled volným okem (ještě aby ne, věž až do nebe tyvole), takže na první zastávku by to mohlo být ideální.

Lula: "Má to háček."
Anete: "Jaký…"
Lula: "Je to na druhé straně řeky…"
Anete: "…tam nejdu!"
Lula: "…ale od TOHO místa nás bude dělit ještě menší řeka?"
Anete: "…máme na to odvahu?"
Lula: "…pokud nechceš jet na opačnou stranu, ale to je metrem tak na půlhodiny s přestupem…"
Anete: "…ok. Tak… jedeme k věži."

První jízda metrem byla více než fascinující - ale to asi všechno nové. Jednou jsem akorát oslovila paní, abych se ujistila, že stojíme na správném směru - odpověděl mi jakýsi chlapec, co tam vyrostl z podlahy, protože paní vypadala, že jsem ji asi vyděsila. Ups. Ale byly jsme tam správně. Mimochodem korejské metro je naprosto, ale naprosto dokonalá záležitost. Se zvukovým doprovodem. A prosklenými dveřmi. A označenými vstupy. Já to miluju.

Taky jsem zjistila, že v Seoulském metru není možné se ztratit. Stačí vědět, kterým směrem máte jet a ono je to tam všechno všude napsané. Takový rychlokurz Seoulského metra - při vstupu jen přiložíte t-money u turniketu a čtečka vám sežere tuším 1240 wonů nebo přibližně něco okolo toho, teď si jistá nejsem. Při výstupu opět přiložíte kartu k turniketu a čtečka vám jen připomene, kolik máte zůstatek, ale už nic neodečítá. Pokud jako jezdíte dlouho s přestupy, při konečném výstupu vám něco odečte, to asi záleží na délce jízdy. Nám osobně to nikdy neodečetlo víc než 100 wonů, co jsou asi dvě koruny, což je v podstatě almužna.

Takže jsme bezpečně vystoupily na Jamsil station a jaly jsme se následovat dav. Vyplivlo nás to v obrovském podzemním… é… vestibulu? Takže jsme se rozhlédly, viděly před sebou labyrint, a protože my děláme všechno opačně, než se má (když jsi v labyrintu, vždycky zaboč vlevo - jo, děti. Vlevo byl vážně východ), samozřejmě jsme zvolily směr vpravo. Což o to, východ tam sice nebyl, ale potkaly jsme nádhernou fontánu s andělíčkem a tak. A zaházely jsme si mincemi ve snaze trefit se do kalíšku. Trefila jsem! Haha! (u všech fotek klasicky po kliknutí na miniaturu zobrazíte plnou velikost)


Pak jsme pokračovaly (…no jo, dvě blbé na výletě) vpravo a narazily jsme na nějakou drogerii, v níž se vyskytovaly větráčky! Jelikož jsme viděly větráčky úplně u všech, nemohly jsme vyčnívat z davu a okamžitě jsme si větráčky koupily. Růžové. S oušky. Naprostý skvost. Pak jsme se vyděsily, že co když v tom nejsou baterky a kde sehnat baterky. A pak jsme to otevřely. A tam usb kabel. Omg ono se to fakt nabíjí přes usb! Tak jsme to zkusily zapnout. A fungoval! Byl plně nabitý! Miluju Koreu.

Později jsme se odporoučely vlevo (konečně) a našly jsme východ. Vyhodilo nás to hned vedle Lotte tower. Když stojíte pod ní, vypadá ještě monstrózněji, fakt. Řekly jsme si, že se porozhlédneme okolo (už se zapnutými větráčky), a tak jsme se vypravily někam namátkově, prostě jsme si na férovku vlezly do ulic bez jasného cíle. Úplně jako k čemu mapa omg, tady máme věž, dokud na ni vidíme, tak se neztratíme, serus.

Zakotvily jsme v parku, v němž se vyskytoval mini disneyland. Vypadal kouzelně! Myslím, že se to jmenuje Lotte Magic Island nebo tak něco. Je to prostě malý ostrůvek na jezírku!? Nebo co to je za vodní plošinu tam. Park se jmenoval myslím Naru něco a skládal se z hromady zeleně a dvou vodních ploch vedle sebe. Všude okolo bylo mnoho různých soch, které jsme fotily jak o život (najdete na konci článku). Taky jsme postřehly, že se tam nepovaluje žádný bordel, že je všude čistučko, ani jen titěrný nedopalek z cigarety se nikde nevyskytoval. Pak jsme vlezly do podchodu a našly tam úplně… poklad. Jakože představa, že něco takového bude tady - a přežije to bez posprejování a rozbití, je přímo nereálná. O čem mluvím, můžete vidět tady na fotce vedle.

Mimochodem jim na jezeře plavou umělé labutě. A mají tam i boudičku. Dospěly jsme k názoru, že tam asi mají nabíječku, protože tam jedna umělá labuť kempila...

Nakonec jsme ještě vyrazily do ulic mimo park, abychom se pokochaly zdejší kulturou, což byl taky neskutečný zážitek a ujebávaly jsme se neskutečně, protože chodníky tam v ulicích (mimo hlavních) neexistují a auta a lidi se tam promenádují pospolu. Auta se můžou utroubit a chodci je mají úplně u prdele. A my tam prostě úplně jdeme a chlámeme se jak idioti. No krása. Seoulský dopravní systém je sám o sobě kouzelný, ale o tom vám nejspíš sepíšu krátký samostatný článek spolu s dalšími zajímavostmi, ale to až po dokončení těchto článků popisujících naše dny.

No nic, pro tento článek je to vše - nakonec se můžete ještě pokochat fotografiemi a já mizím do práce.Pac a pusu!
Lula (a Anete)
 


Komentáře

1 Nissa Nissa | 14. října 2018 v 18:44 | Reagovat

Až se jednou vypravím do Koreje, tohle si vezmu jako turistickýho průvodce, fakt. Už na těch miniaturách vypadají ty fotky skvostně, těšim se až dolezu na kolej a kouknu na ně ve velkým.

Mimochodem... Snědli jste ty lupínky všechny, nebo toho bylo prostě moc?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Dovolená v Jižní Koreji
Psal se rok 2018, sedmého ledna, neděle. Bylo chladno a deštivo a většina obyvatelstva... číst dál
Pravidla kpopu
1. Miluj svého oppa, dokud si nenajde slečnu. V takovém případě ho můžeš zabít... číst dál
O autorech a povídkách
Všechno, co zde zmíním, lze jednoduše dohledat v učebnicích i na internetu... číst dál
Život pokladní
Rozhodla jsem se sepsat v bodech, co mě na vás jako na zákaznících rozčiluje nejvíc... číst dál


Děkujeme, že navštěvujete náš blog. V případě jakéhokoli dotazu či připomínky klidně kontaktujte kteroukoli z nás - kontaktní údaje naleznete zde.
|
Pokud si chcete přečíst starší články nebo si vyhledat něco konkrétního, můžete využít archiv článků nebo vyhledávání.
|Veškeré povídky i grafika jsou autorským dílem, proto prosíme, abyste tuto skutečnost resperkovali a kopírovali pouze se zdrojem.

Every life is a pile of good things and bad things. The good things don't always soften the bad things, but vice versa, the bad things don't necessarily spoil the good things or make them unimportant.
- Doctor Who
Výsledek obrázku pro jonghyun gif
Výsledek obrázku pro jonghyun gif
zdroje: youtube | google | tumblr: 1; 2; 3;... | instagram | facebook | iconarchive | deviantart | etc

~biases of admins/authors~
Výsledek obrázku pro heechul gifVýsledek obrázku pro taemin gifVýsledek obrázku pro daehyun gifVýsledek obrázku pro hongki gifSouvisející obrázek