z pohledu malého človíčka

11. srpna 2017 v 12:27 | Kim Lula |  téma týdne

V nedávném článku jsem se rozepsala o tom, jak jako pokladní vnímám vás - zákazníky. Od zveřejnění onoho článku jsem měla v hlavě zárodek dalšího, který jsem chtěla hned sepsat, ale pak jsem na něj maličko pozapomněla. Až teď, když jsem si náhodou přečetla téma týdne, nápad na článek se vrátil, protože mi přijde, že je nadpis tématu přesným odrazem toho, co se mi honí hlavou - tudíž to, že názor, který vypustím z pusy, bude opravdu jen pohled jednoho malého človíčka, který tento problém vidí diametrálně jinak než devadesát procent zdejšího obyvatelstva.

O čem chci tedy mluvit? I v tomto článku zůstanu za kasou jako pokladní, která denně obsluhuje a sleduje stovky lidí. Mnohé z nich již si pamatuji po obličeji, mnozí z nich mě již zdraví i na ulici s přátelským úsměvem na tváři. A mnoho, opravdu mnoho z nich je romského původu.


A to je přesně to, o co se chci v tomto článku podělit. Předem upozorňuji, že je to čistě subjektivní názor někoho, kdo opravdu potkává onu menšinu denně. Víte, člověk by řekl, z toho, co má denně na talíři, z toho, co denně poslouchá na ulici, v tramvaji, kdekoli - ano, člověk by řekl, že romští spoluobčané jsou nevychovaná zlodějská hovada, která se neumí chovat, jsou agresivní a nemají v sobě ani špetku slušnosti.

Hovno.

Dělala jsem dlouhou dobu pokladní v supermarketu, nyní dělám už pár měsíců pokladní v hypermarketu. A to, co vám všem chci sdělit, je jedna velmi zákeřná maličkost. Ještě nikdy, opakuji, nikdy, se mi nestalo, aby se ke mně jakýkoli romský spoluobčan choval vulgárně, nevychovaně či jinak nepatřičně. Každý, znovu opakuji, každý vždycky pozdraví, poprosí, poděkuje a slušně se rozloučí. I když přijde rodinka, která se mezi sebou dohaduje, pokřikuje po sobě nebo cokoli, jakmile mluví na mě, chovají se jako slušně vychovaní lidé.

Pokud se někdy stane, že některý z nich neodhadne sumu a nemá na zaplacení, omluví se mi, že mě zdržuje a že to je jeho vina. Pokud se mu něco cenově nelíbí s tím, že na prodejně byla uvedená jiná částka, neřve po mně, že to je moje vina, nenadává jako poslední buran, a klidně počká, než se všechno vyřeší.

Víte. Když tohle chování vidím, a pak mi na pokladnu přijde bílý spoluobčan, který se chová jak to poslední hovado a tváří se, že mu patří celý svět, a že já jsem jen podřadný kus hovna, na kterém si může vybít agresivitu - a Rom, který stojí za ním, se mě zastane, a poté mi ještě řekne, ať si z toho nic nedělám, že lidé jsou prostě svině - v takových chvílích si říkám, že vy všichni, kteří neumíte ani pozdravit, zatímco na romskou komunitu nadáváte, byste se měli kurva kousnout do jazyka a držet hubu, než se sami naučíte slušně chovat k lidem okolo vás.

Nevím, opravdu nevím, jestli je to tak jen tady v této jedné části města, nebo je to tak i jinde. Opravdu netuším. A ano, vím, že po okolí běhá hromada naprosto retardovaných romských jedinců. Ale vím i to, že stejně velká hromada retardovaných jedinců pobíhajících po městě s vyhulenými a zdrogovanými mozky mají barvu kůže bílou.

Také je to možná tím, že já se chovám slušně k nim, a tak mi to vrací, protože to dokážou ocenit mezi všemi těmi lidmi, kteří se k nim chovají, jako by měli mor. Opravdu netuším, jak je možné, že se setkávám převážně se slušně vychovanými jedinci. Jakože věřte mi, že nejsem naivní a vím, že ne všichni jsou stejní. A to je právě to - ne všichni jsou stejní. Skutečnost, kterou většina z vás nedokáže pochopit, a všechno a všechny byste nejraději škatulkovali.

Nejvíce mne baví, že pokaždé, když s tímto přijdu, všichni se začnete ohrazovat pověstným: "to se jim to žije, když nepracují a žijí z našich peněz!"


Lidi. Prosím vás. Co má tohle společného se slušným vychováním?
 


Komentáře

1 Jannie Jannie | 11. srpna 2017 v 13:09 | Reagovat

Na tento článek jsem se těšila. Děkuju.

2 Nagasaki Nicolca Nagasaki Nicolca | Web | 11. srpna 2017 v 15:49 | Reagovat

[1]: Já rovněž.

Zameťme si nejdříve před vlastním prahem, než začneme vypiskovat na jiné. Bez ohledu na barvu kůže. Asi tak.

3 Hatachi Hatachi | Web | 11. srpna 2017 v 21:17 | Reagovat

Z mého pohledu...nemůžeme všechny házet do jednoho pytle. Znám romy, kterří jsou slušný, pracují a neupozorňují na sebe. Ale znam taky ty, co jsou opravdu nepřizpůsobivý, co jsou zloději a vrazi. A těch máme u nás bohužel více, než těch slušných.
Ale hoď kamenem, kdo jsi bez viny. Oni ani bílý nejsou bez poskvrny. I mezi nimi se najdou slušný, ale i ti, co můžou z fleku těm romským nepřizpůsobivým snadno konkurovat.
Takže asi tak...

4 Já | Web | 12. srpna 2017 v 0:22 | Reagovat

Máš pravdu. Věršina Romů co znám jsou super lidi, mám mezi nimi mnoho přátel a podle mě jsou víc takoví, že se nepovyšují a neodsuzují někoho za jeho vkus, styl nebo to, že dává najevo své pocity.

5 Kim Lula Kim Lula | Web | 12. srpna 2017 v 13:08 | Reagovat

[1]: nemáš vůbec zaco.

[2]: toto heslo by mělo být vytesané na nějakém pomníku vystaveném na každém sídlišti, fakt.

[3]: ono je nejhorší to, že bílí spoluobčané vidí to špatné jen v lidech jiné barvy kůže, a je jedno, jestli jsou to romové nebo vietnamci nebo nevím co. Ale nikdy nehledí na své vlastní chyby, někdy mi přijde, že to úplně ignorují a tváří se, že to neexistuje. Je to dost... odporné.

[4]: je to velice zvláštní, dle měřítek, které jsou stanoveny, by takový romové ani existovat neměli...

6 Engie Engie | E-mail | Web | 29. září 2017 v 1:42 | Reagovat

Huh, tak nějak netuším na kolik se můžu vyjádřit, jelikož větší část mé rodiny je právě romská, žiju s cigánkou - mamkou, donedávna jsem se dost stýkávala s jejími rodiči, sourozenci, a i tak by to do mě nikdo neřekl (myslím to všeobecně, podle barvy by ani nemohl říct - jsem pomalu bílá jak vápno).
Ale... Chce se mi skoro až brečet, že tu jsou lidé, kteří nekoukají jestli je člověk modrý nebo fialový, a nesoukají je do pytlů. Tleskám. protože já sama to v posledních měsících už moc dobře nedokážu.
Díky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Dovolená v Jižní Koreji
Psal se rok 2018, sedmého ledna, neděle. Bylo chladno a deštivo a většina obyvatelstva... číst dál
Pravidla kpopu
1. Miluj svého oppa, dokud si nenajde slečnu. V takovém případě ho můžeš zabít... číst dál
O autorech a povídkách
Všechno, co zde zmíním, lze jednoduše dohledat v učebnicích i na internetu... číst dál
Život pokladní
Rozhodla jsem se sepsat v bodech, co mě na vás jako na zákaznících rozčiluje nejvíc... číst dál


Děkujeme, že navštěvujete náš blog. V případě jakéhokoli dotazu či připomínky klidně kontaktujte kteroukoli z nás - kontaktní údaje naleznete zde.
|
Pokud si chcete přečíst starší články nebo si vyhledat něco konkrétního, můžete využít archiv článků nebo vyhledávání.
|Veškeré povídky i grafika jsou autorským dílem, proto prosíme, abyste tuto skutečnost resperkovali a kopírovali pouze se zdrojem.

Every life is a pile of good things and bad things. The good things don't always soften the bad things, but vice versa, the bad things don't necessarily spoil the good things or make them unimportant.
- Doctor Who
Výsledek obrázku pro jonghyun gif
Výsledek obrázku pro jonghyun gif
zdroje: youtube | google | tumblr: 1; 2; 3;... | instagram | facebook | iconarchive | deviantart | etc

~biases of admins/authors~
Výsledek obrázku pro heechul gifVýsledek obrázku pro taemin gifVýsledek obrázku pro daehyun gifVýsledek obrázku pro hongki gifSouvisející obrázek